Predlog tema i zaključaka za tematsku sednicu Koordinacione komisije za inspekcijski nadzor o krivičnopravnoj zaštiti inspektora

12/10/2019

Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave

Zoran Kasalović, državni sekretar

Poštovani,

U skladu sa dogovorom na radnom sastanku predstavnika Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave i predstavnika Mreže inspektora Srbije, koji je održan 26.11.2019. godine, dostavljamo predlog  tema i zaključaka za tematsku sednicu Koordinacione komisije za inspekcijski nadzor, kako sledi:

Tematska sednica Koordinacione komisije za inspekcijski nadzor

(Radni naziv: „Krivičnopravna zaštita inspektora“)

Predlog učesnika:

  • Predstavnici pravosudnih organa – sudstva i javnih tužilaštava;
  • Ministarstvo pravde;
  • Ministarstvo unutrašnjih poslova;
  • Zaštitnik građana
  • Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti
  • Organizacijea koje se bave reformom inspekcija – NALED i USAID
  • MDULS;
  • MINS;

TEME:

  1. Krivičnopravna zaštita inspektora – aktuelna zakonska rešenja (predstavnik Ministarstva pravde);
  2. Napadi na inspektora i drugi srodni problemi u funkcionisanju inspekcijskog nadzora – predstavnik MINS;
  3. Zakonodavni okvir i praksa MUP u pružanju asistencije prilikom vršenja inspekcijskog nadzora (predstavnik MUP);
  4. Krivično delo napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti – biće i elementi krivičnog dela i problematika dokazivanja u praksi, dokazna snaga u krivičnom postupku video zapisa koje inspektor može sačiniti na osnovu člana 133. stav 4. Zakona o opštem upravnom postupku i člana 21. stav. 1. tačka 7. Zakona o inspekcijskom nadzoru (predstavnik Tužilaštva);
  5. Sudska praksa – karakteristični primeri i odluke u svetlu boljeg razumevanja problematike krivičnog dela napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti (predstavnik pravosudnog organa);
  6. Mogućnosti za poboljšanje krivično-pravne zaštite inspektora – zaključci (predstavnik MDULS i debata)

PREDLOG ZAKLjUČAKA:

  • Republički javni tužilac da razmotri mogućnost izdavanja obaveznog uputstva javnim tužiocima da se kod krivičnih dela protiv inspektora, kao službenih lica, ne primenjuje načelo oportuniteta i ne odlaže krivično gonjenje;
  • Predlog Radnoj grupi za izmenu Krivičnog zakonika radi izmene i dopune člana 323. stav 3. Krivičnog zakonika, kako bi kvalifikovani oblik krivičnog dela „napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti“ obuhvatio i „inspektora u vršenju poslova inspekcijskog nadzora“
  • Propisati video i audio snimanje kao obavezni elemenat inspekcijskog nadzora i implementirati ga u e-inspektor, kao sastavni deo zapisnika, i kao sredstvo za dokazivanje eventualnog ometanja i napada na inspektora .
  • Aktivnosti usmerene u pravcu pokretanja postupka izmena Zakona o policiji kako bi se u odredbama o policijskim poslovima i načinu vršenja ovlašćenja konkretizovali način i obaveza pružanja policijske pomoći inspektorima u vršenju inspekcijskog nadzora;
  • Obuke o sprečavanju inspektora u vršenju službene radnje, napadima na inspektore u vršenju službene dužnosti i onemogućavanju vršenja inspekcijskog nadzora.

(Pripremiti program obuke i u saradnji sa Pravosudnom akademijom sprovesti obuke u kojima bi učestvovali sudije, sudijski pomoćnici, javni tužioci, zamenici javnih tužilaca, tužilački pomoćnici, policijski službenici, inspektori i predstavnici organa javne uprave u čijem sastavu su inspekcije, kao i drugih zainteresovanih strana.

Obuka bi naročito obuhvatila procedure za postupanje i dokazivanje ovih kaznenih dela);

  • Uspostaviti grupe za koordinaciju i saradnju na nivou upravnih okruga.

(Grupe za koordinaciju i saradnju bi analizirala stanje i procenjivala rizik u pogledu sprečavanja inspektora u vršenju službene radnje, napada na inspektore u vršenju službene dužnosti i onemogućavanja vršenja inspekcijskog nadzora, razmatrale slučajeve koji nisu okončani pravosnažnom sudskom odlukom, slučajeve kada je potrebno pružiti policijsku asistenciju inspekciji i preduzeti preventivne mere i mere zaštite inspektora, kao i predlagala nadležnom javnom tužilaštvu mere za okončanje sudskih postupaka.

Grupu za koordinaciju i saradnju činili bi predstavnici osnovnih javnih tužilaštava, policijskih uprava, inspekcija i organa javne uprave u čijem su sastavu inspekcije, sa područja za koje se grupa obrazuje, a u radu mogu da učestvuju i predstavnici drugih organa i organizacija. Administrativno-tehničku podršku obezbeđivao bi upravni okrug, a predsedavao bi član grupe iz reda zamenika osnovnog javnog tužioca.

Grupa za koordinaciju i saradnju održavala bi redovne sastanke najmanje jednom mesečno, kao i vanredne sastanke, po potrebi).

S poštovanjem,

Dragoman Paunović,

predsednik Mreže inspektora Srbije