Izmenjen Krivični zakonik - inspektori dobili pojačanu krivično pravnu zaštitu

05/21/2019

Od svog nastanka Mreža inspektora Srbije, uporedo sa zahtevima za rešavanje statusnih pitanja naglašava i traži od nadležnih da se stane na put napadima na inspektore, odnosno da se drastično pooštre kazne za napadače, kako bi se na taj način dalo do znanja da je napad na inspektora napad na državu i da će to biti veoma strogo sankcionisano.

Dakle na zahtev MINS-a ovo pitanje je aktuelizovano i danas je, usvajanjem Zakona o izmenama Krivičnog zakonika RS, došlo do pozitivnog ishoda.
Šta donosi novi Krivični zakonik?
Ko napadne ili preti da će napasti službeno lice u vršenju službene dužnosti, kazniće se zatvorom JEDNE DO PET godina umesto od tri meseca do tri godine. Ako je pri izvršenju tog dela službenom licu nanesena laka telesna povreda ili je prećeno upotrebom oružja, učinilac će se kazniti zatvorom od DVE DO OSAM godina (umesto od šest meseci do pet godina), a ako prilikom izvršenja dela učinilac službenom licu nanese tešku telesnu povredu, kazniće se ZATVOROM OD TRI DO DVANAEST godina (umesto od jedne do osam godina).
Dakle, u slučaju napada koji bi se završio teškim telesnim povredama, izjednačena je krivičnopravna zaštita inspektora i radnika državne bezbednosti,čuvara osuđenih lica, organa javnog reda i mira, sa čim smo posebno zadovoljni.
Takođe pooštrene su kazne sprečavanje službenog lica u vršenju službene radnje za šta je najblaža zaprećena kazna zatvora od JEDNE DO PET GODINA. (umesto, tri meseca do tri godine).

Ako tom prilikom učinilac uvredi ili zlostavi službeno lice ili mu nanese laku telesnu povredu ili preti upotrebom oružja,kazniće se zatvorom OD DVE DO OSAM godina (ranije bilo od šest meseci do pet godina), a ako prilikom izvršenja dela učinilac službenom licu nanese tešku telesnu povredu, kazniće se ZATVOROM OD TRI DO DVANAEST godina (umesto zatvorom od dve do deset).
Šta dalje?
Kako bi pooštrena kaznena politika bila pravilno primenjena u praksi predstoji nam dijalog sa udruženjima javnih tužioca i sudija sa ciljem:
· da se za ovo delo ubuduće ne primenjuje načelo oportuniteta koje dovodi do odbacivanja krivične prijave;
· da se ujednaci i pooštri kaznena politika u praksi sudova;
· da se dogovorimo oko dokaznih sredstava i načina dokazivanja ovih krivičnih dela;
A onda predstoji i da inspektore edukujemo u vezi svega ovoga.
Prema tome bolji zakonodavni okvir zaštite inspektora je postavljen, sada preostaje da sve to pretočimo i u praksu.
Očekuje nas još dosta posla na ovom planu.

Ali, ovo je svakako značajan korak napred.